Droga św. Jakuba
Santiago de Compostela, miasto położone w zachodniej części Hiszpanii, to jedno z najstarszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W IX wieku odkryto w nim miejsce pochówku św. Jakuba Większego, starszego apostoła Chrystusa, i zaczęto tam pielgrzymować z całej Europy. W okresie średniowiecza był to najsłynniejszy cel chrześcijańskich pątników. Do hiszpańskiego miasteczka prowadził szlak Camino de Santiago, nazywany również Drogą św. Jakuba.
Poza drogami prowadzącymi do Rzymu i Jerozolimy, to najsłynniejszy szlak pątniczy w Europie. W średniowieczu pełnił bardzo istotną rolę kulturotwórczą i gospodarczą. Do dziś oznaczony jest emblematem św. Jakuba, czyli żółtą muszlą. Szlak rozwidla się w kilku kierunkach, jego najważniejsze odnogi to: Via Regia, Via Baltica i Via Francigena, ogarniające swoim zasięgiem tereny od Morza Bałtyckiego po Śródziemne. Wszystkie trzy uzyskały tytuł Europejskiego Szlaku Kulturowego.
Przebycie pielgrzymki do Santiago de Compostela nosiło i wciąż nosi cechy głębokiego przeżycia religijno-duchowego, odkupienia grzechów i próby resocjalizacji, poprawy swojego życia.